fbpx

Jak zorganizować samemu wyjazd na Cyklady?

O odwiedzeniu Cyklad marzyłam bardzo długo. Zalew internetu zdjęciami z pięknego Santorini , intensywnie niebieskiego morza na tle zachodzącego słońca dosłownie prześladował moje marzenia podróżnicze. Gdy dotarłam w końcu pierwszy raz na Santoryn, moje odczucia były słodko-gorzkie, owszem pięknie, owszem morze i biała zabudowa powala… ale też tłumy! Głębi serca wiedziałam, że tam musi być „coś” więcej. W końcu udało się odwiedzić 4 wyspy Cyklad. Jak to zrobić ? Zapraszam do lektury!

W poście znajdziesz informacje o

Oia, Santorini - widok na kalderę

Zachód słońca na Santorini

 

  • Dojazd : Samolotem (bezpośredni lot z Polski), promem z Krety (Heraklionu), promem z Aten (port Pireus)
  • Dla kogo : Solo, grupy znajomych, instagramerzy, wszyscy pragnący zobaczyć „pocztówkową” Grecję.
  • Kiedy : maj-wrzesień
  • Nie polecane: dla rodzin z dziećmi
  • Organizacja : własna
  • Zakres cen :  $$-$$$$$
 

Gdy myślimy Grecja, widzimy przed oczami widok podobny do tego ze zdjęcia. Biała zabudowa, niebieskie dachy, niebieska toń morska i piękni ludzie na pocztówce z zachodem słońca. Witamy na Santorini. Witamy na jednej z 220 wysepek archipelagu Cyklad! 

To wyspa- wizytówka Grecji, jej nazwa pochodzi od świętej Ireny, powstała na skutek wybuchu wulkanu  Thera ok 1600 p.n.e zatapiając wcześniej istniejącą wyspę Strongili. Biała zabudowa, tak charakterystyczna dla regionu wzięła się… z biedy, otóż farby biała i niebieska były najtańsze a przy tym bardzo praktycznie odbijały promienie słoneczne w upalne greckie lato. 

Santorini jest też portem przesiadkowym pomiędzy wschodnimi wyspami Cyklad a północno-zachodnimi. Warto zostać choć na 1 noc przed dalszą podróżą aby doświadczyć magii wyspy i niezapomnianego zachodu słońca!

Dojazd – jak, gdzie i za ile?

 W sezonie z Polski kursują bezpośrednie loty Ryanair’a na Santorini oraz na Mykonos, od kwietnia do końca października można upolować na prawdę niezłe okazje biletowe , np w maju polecimy już od 200 zł w obydwie strony z bagażem podręcznym jeśli zarezerwujemy z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli Santoryn jest naszą główną destynacją i planujemy tam zostać na co najmniej jedną noc jest to opcja najkorzystniejsza cenowo!

Będąc na Krecie, zwłaszcza w okolicach Heraklionu można zauważyć wielkie bilboardy biur podróży zachęcające do wykupienia całodniowej wycieczki promem. Kosztująca ok 170-210 euro/osobę wycieczka jest fajną opcją na zwiedzenie najważniejszych punktów Santorini : malowniczej pocztówkowej Oia, stolicy Thiry oraz plaży z czarnym piaskiem. W pakiecie jest transport autokarem, przeprawa szybkim promem (ok 2h w zależności od warunków atmosferycznych) oraz polski przewodnik z transportem po wyspie opowiadający historie i ciekawostki. Jeśli akurat jesteśmy lub planujemy wakacje na Krecie, warto rozważyć i przygotować się na te wycieczkę!  Gdy nie potrzebujemy przewodnika i lubimy odkrywać, polecam wykupić sam bilet na prom firmy Seajets na trasie  Heraklion-Thira, w porcie po przeprawie możemy wynająć samochód aby objechać wyspę na własną rękę, lub skorzystać z kursującego regularne transportu wyspowego do Thiry i Oia. 

Opcją zaawansowaną, dla tych którzy lubią przygody i wyzwania jest dojazd samochodem do Aten i przeprawa promowa z portu Pireus na Santorini. Możemy wybrać opcję krajoznawczo-ekonomiczną w cenie ok 60-65 euro i przygodę trwającą ok 7-8h. Lub szybszy  i droższy Seajets (4h i ok 120 euro). Plusem tego rozwiązania jest możliwość zwiedzania własnym samochodem i przeprawienie się nim na wyspy co oszczędza nam czas i pieniądze oraz daje możliwości większej ekonomizacji wyprawy i dotarcia w różne dzikie zakamarki wyspy, na które wypożyczonym samochodem mielibyśmy ograniczenia aby się dotrzeć (m.in szutrowe drogi, trudno dostępne plaże). 

Między wyspami

Jeśli planujecie zwiedzić więcej niż jedną wyspę, to najszybszą opcją transportu są promy Seajets, lub wolniejszą Golden Star Ferrys, Blue Star Ferries, Santorini Cruises etc. Jeśli nie goni was czas i możecie poświęcić ok 2-3h na przeprawę promową zostanie wam w kieszeni sporo gotówki, bo różnica w cenach jest ogromna (30-70euro Seajets vs 8-15 wolniejsze promy). Polecam wyszukiwarkę promów go-ferry.com lub ferries.gr a także kupno biletów w lokalnej agencji turystycznej nie online. Dlaczego? Otóż Grecy jak Francuzi uwielbiają strajki, i gdy wasza przeprawa zostanie odwołana z tego powodu dodzwonienie się na infolinię aby przebookować bilet graniczy z cudem, a gdy już się dodzwonisz problemy się piętrzą i są to niepotrzebne nerwy. Kupno w agencji zaoszczędzi wszystkim nerwów, przebookowanie czy zwrot biletu jest bardzo proste a ludzie pomocni.  Kolejnym plusem agencji jest możliwość kupienia super tanich biletów na lokalne promy których nie znajdziecie w żadnej wyszukiwarce online… 6 euro za prom? Yes, please!

 

 

 

Gdzie spać?

Znakiem rozpoznawczym archipelagu Cyklad są hotele butikowe, eleganckie, minimalistyczne, z zachowaniem greckiego stylu urzekają i powalają. Są dla mnie nieodłączną częścią doświadczenia tych wysp. Polecam choć na jedną noc wynająć pokój w takim obiekcie, hoteliki są przeważnie prowadzone przez wyspiarzy i są to rodzinne biznesy! Będąc poza sezonem w maju, płaciłam ok 45-60 euro za noc za pokój 2-3 osobowy. W gratisie dostajecie polecajki gdzie zjeść i co zobaczyć a także miłe towarzystwo i nierzadko w ofercie pyszne śniadanie oparte o prawdziwie greckie lokalne produkty! 

Oczywiście istnieją opcje bardziej ekonomiczne, mnóstwo hosteli i bardzo przyzwoitych małych hotelików, które może nie powalają najnowszym designem, ale są przyjemne, czyste i zadbane.

 

Poruszanie się po wyspach

Transport po wyspie jest uzależniony od tego jakie mamy oczekiwania wakacyjne i potrzeby. Promy przypływają przeważnie do największego miasteczka/miejscowości danej wyspy. Jeśli planujemy zostać 1-2 noce i nie mamy ambicji objechania wyspy wzdłuż i wszerz i dotarcia do każdego zakamarku i każdej ukrytej plaży to transport wyspowy w zupełności nam wystarczy! Przeważnie jest to połączenie z 1-2 miejscowościami na przeciwległym krańcu z kilkoma przystankami po drodze. Większe wyspy jak Naxos, Paros, Milos, Ios posiadają w sezonie również publiczny transport który za parę euro zawiezie nas do praktycznie wszystkich głównych atrakcji turystycznych. Ktel (greckie przedsiębiorstwo komunikacyjne) działa w sposób super zorganizowany, odjazdy są o równych godzinach bez opóźnień, przystanki świetnie oznaczone a autobusy czyste.  

Gdy planujemy zostać na wyspie dłużej lub nasz wewnętrzny odkrywca nie zadowala się najbliższą plażą polecam wynajęcie samochodu. I tutaj również działa zasada „im wcześniej tym taniej”, zwłaszcza że wyspy są maleńkie i mają ograniczoną liczbę wypożyczalni. Poza sezonem transport publiczny kursuje 2-3 razy dziennie, więc samochód w przypadku oczekiwań co do zwiedzania jest już koniecznością. 

A może morzem? Niezapomnianym przeżyciem, super sposobem zwiedzania i moim ulubionym środkiem podróży są wszelkiego rodzaju stateczki, żaglóweczki, katamarany! W porcie znajdziesz co najmniej kilka lokalnych biur podróży oferujących ten rodzaj wycieczki, przeważnie całodniowej z wyżywieniem i napojami. Polecam, morzem dotrzesz do ukrytych i niedostępnych plaż, zobaczysz wyspę z innej perspektywy, poopalasz się, popływasz i odpoczniesz! Magia!

Dla tych co morze kojarzy im się głównie z chorobą morską… największe wyspy oferują również wycieczki objazdowe, autokarowe z przewodnikiem w języku angielskim. Super sposób aby dowiedzieć się ciekawostek, zwiedzić wyspę i zagospodarować wolny czas. Tip! Na Naxos lokalny Ktel oferuje spory wybór wycieczek w super cenach, już od 10-15 euro za całodniowy objazd wyspy z przewodnikiem, kilka tras do wyboru!

Mam nadzieję, że ten krótki przewodnik pomoże wam w organizacji swoich wymarzonych wakacji na Cykladach! 

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

PODOBNE WPISY