Pafos na pierwszy rzut oka wydaje się być idealnym kurortem wakacyjnym… i taki w rzeczywistości jest! Świetna baza hotelowa, mnóstwo zabytków, ciepłe morze śródziemne i pyszna kuchnia. Czego chcieć więcej?
The best of Pafos

Chwila dla historii
Miasto Pafos znajduje się w zachodniej części Cypru i jest największym ośrodkiem turystycznym tej części wyspy. Zupełnie zasłużenie co roku do miasta i regionu ciągną wycieczki by zwiedzić okoliczne atrakcje, wykąpać się w ciepłym morzu i zasmakować lokalnych przysmaków.
Trochę historii, pierwsze oznaki osadnictwa datuje się na XIV w p.n.e , natomiast jako miasto Pafos zostało utworzone w IV w p.n.e i pierwotnie dzieliło się na dwie miejscowości: Nea Pafos oraz Ktima Pafos (Stare Pafos, dzisiaj okolice wioski Kuklia). Nea Pafos również zostało zniszczone i obecnie można zwiedzać ruiny, przy których wyrosło Nowe Pafos (obecne Kato Pafos). Pafos miało swoje wzloty i upadki, przez chwilę było nawet stolicą Cypru lecz nawiedzające je trzęsienia ziemi z największym w IV wieku zrównały je z ziemią, miasto udało się odbudować lecz nigdy nie odzyskało dawnego znaczenia.
Miasto jest przesiąknięte archeologią i naszpikowane wykopaliskami. Praktycznie sam spacer po uliczkach Kato Pafos dostarcza lekkiego zawrotu głowy od ciągłego zatrzymywania się a to przy ruinach term, a to kościołów czy świetnie zachowanych domów oficjeli. Ale jak chcecie przeznaczyć tylko jeden dzień na zwiedzanie to wybór miejsca nie pozostawia złudzeń – Grobowce Królewskie. Lekko licząc przeznaczcie sobie na zwiedzanie tylko tego miejsca min 2-3godzinki, ten teren jest OGROMNY! Jest to nekropolia z III w p.n.e z podziemnymi grobowcami wykutymi w litej skale, najbardziej imponujące posiadają piękne kolumny doryckie – to trzeba zobaczyć. Cały kompleks składa się z ok 100 grobów z okresów hellenistycznego i rzymskiego, najstarsze z nich datowane są na 2400 lat. Wrażenie jest niesamowite, czujesz jakbyś się cofnął o 2000 lat bez przenoszenia się w czasie. Podczas zwiedzania trzeba być bardzo uważnym, bo oprócz kurhanu (Tummulus) wejścia do grobowców są niepozorne, musimy cały czas pamiętać, że są one wykute w skale poniżej poziomu gruntu.
W Pafos znajduje się także jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na całym Cyprze – Park Archeologiczny Pafos. Położony na gigantycznym obszarze zawiera wykopaliska z kilku okresów historycznych, możemy podziwiać ruiny starego teatru (Odeon), rzymską Agorę, Fortecę Czterdziestu Kolumn, część murów obronnych antycznego miasta Pafos, białą Latarnię Morską , ruiny domów rzymskich oficjeli : Dionizosa, Tezeusza, Ajona i Orfeusza. Ale i tak największe wrażenie robi główny punkt programu : mozaiki podłogowe. Są to najlepiej zachowane mozaiki na terenie całego Basenu Morza Śródziemnego! Przedstawiają sceny z mitologii greckiej, polowań, życia codziennego.
UWAGA! Obydwa powyższe miejsca znajdują się na otwartej przestrzeni niezadrzewionej, nie polecam zwiedzać w południe bo może być to niebezpieczne, obowiązkowo należy zabrać ze sobą wodę i nakrycie głowy.
Poza tym mamy ruiny wczesnochrześcijańskich kościołów z kościołem Agia Kyriaki w którym znajduje się pręgież św. Pawła , kościół w jaskini i katakumby Agia Solomoni, ruiny hellenistycznego teatru, średniowieczne łaźnie tureckie oraz antyczne łaźnie rzymskie oraz Fort przy porcie. Czy o czymś zapomniałam? Na pewno, bo archeologiczny świat Pafos jest bardzo obfity!
Przejdź się promenadą nadmorską na zachód słońca
Coastal Broadwalk to nadmorska promenada zaczynająca się tuż przy Zamku w Pafos a kończąca przy Venus beach. Proponuję zacząć swój spacer już od portu i mariny przy Kato Pafos, który datuje się na III w naszej ery, wieczorami przepełnionymi śmiechem, gwarem i aromatem wydobywającym się z kilkudziesięciu restauracji z widokiem na morze. Po drodze koniecznie należy zajrzeć do wcześniej wspomnianego Zamku w Pafos, malowniczo położonej budowli sprzed 1000 lat! Później pozostaje nam już tylko zatopienie się w szumie morza, ostatnich promieniach zachodzącego słońca i 4km malowniczej trasy przed nami.
Odpocznij na plaży SODAP czy Alykes
Pafos ma kilka pięknych plaż miejskich, pokrytą złotym piaskiem plażę SODAP czy Alykes, są one zagospodarowane więc można zarówno położyć się na swoim ręczniku jak również wypożyczyć leżak. Gdy zgłodniejemy okoliczne taverny i restauracje z chęcią nas ugoszczą podając lokalne przysmaki. Woda w morzu prawie cały rok pozostaje ciepła i krystalicznie czysta a dno opada powoli co daje idealne warunki do pływania z maską i podziwiania podwodnego życia, przy odrobinie szczęścia oprócz kolorowych rybek zobaczymy koniki morskie czy ośmiornice.
Do niecodziennych doświadczeń jest zejście do wody na przy miejskim kąpielisku przy betonowym nadbrzeżu Kato Pafos. To atrakcja dla tych co chcą szybko się ochłodzić a do plaży mają jeszcze kawałek. Municipal Baths to tarasy drewniane i betonowe wzdłuż nadbrzeża, bardzo dobrze zagospodarowane, znajdziemy tutaj prysznice, przebieralnie i zejścia schodami w głąb morza przy skalistym wybrzeżu.
Tawerny, puby i drag queen show czyli kocioł kulturowo gastronomiczny
To nie jest tylko chwytliwy nagłówek, Cypr ze swoją skomplikowaną i bujną przeszłością wytworzył swój własny mikroklimat gdzie łączy się grecka kuchnia, brytyjskie puby i bliskowschodnia gościnność. Więc nie zdziw się jak dostaniesz na śniadanie cypryjskie typowe angielskie śniadanie z gorącym serem halloumi i świeżym hummusem a obok mini sałatkę grecką. Wszak tu się wszystko łączy w całkiem spójną całość. Jakby było nam mało kulinarnej różnorodności to na dosłownie każdym kroku znajdziemy restauracje … hinduskie, wyspę bowiem zamieszkuje dość sporo mieszkańców tego kraju. Tylko na Cyprze zobaczysz tradycyjny pokaz cypryjskich tańców i muzyki tradycyjnej w hinduskiej knajpie oraz piątkowy draq queen show w szkockim barze „Britannia”.
Jedną z potraw „must eat” będzie typowo cypryjskie danie czyli „mezze” – jest to prawdziwa uczta złożona z dań, przekąsek i dipów, w którym znajdziemy hummus, baba ganush, grillowany ser halloumi i wiele innych lokalnych pyszności z pogranicza grecko-turecko-bliskowschodniego. Jest to prawdziwa uczta która może trwać nawet do 3h, jeśli chcesz spróbować tego co oferuje Cypr to rozsiądź się wygodnie, zamów domowe wino i ciesz podniebienie! A jeśli mezze to w Pafos tylko „Agora Tavern” , niepozorne miejsce które z tego dania uczyniło swoją królową !
Wraki statków, miejsce narodzin Afrodyty i ukryte skarby zachodniego wybrzeża
Jeśli Pafos to dla Ciebie za mało i jesteś głodny wrażeń to dostarczą ich atrakcje regionu : kąpiel pod skałą Afrodyty (to tu wg starożytnych greków wyłoniła się z morskiej piany) czy uroczą plażę Coral Bay. Można także udać się w kierunku górskich wodospadów (Kerotis czy Millomeris), odkryć górskie wioski i … wraki statków u wybrzeży (wraki EDO II oraz Demetrios to jedna z większych atrakcji dla pasjonatów marynistyki).
Tydzień to za mało by zwiedzić Pafos i resztę zachodniego wybrzeża, lecz wystarczająco by się zakochać i wrócić po więcej.
zobacz również